poniedziałek, 22 lutego 2016

Co potrafi Twój mózg

Od zawsze wiedziałam że ze mną jest coś nie tak, nawet wczoraj powiedziałam do kolegi kręcąc śrubki w rowerze że ja powinnam chyba urodzić się mężczyzną. A wszystko przez ten mózg!

Informacje poniżej to kompilacja różnych artykułów wynalezionych w internecie, mająca na celu wytłumaczenie moich konfuzji, być może właśnie tu leży odpowiedź na odwiecznie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: ciało czy dusza?

Jak wiadomo, mózg składa się z dwóch półkul: prawej i lewej. Prawa półkula unerwia lewą połowę ciała i na odwrót. Natura wyposażyła nas w dwie półkule po to, by każda z nich była w stanie przejąć część funkcji drugiej, w wypadku jej uszkodzenia we wczesnym dzieciństwie . Półkule mózgowe nie są identyczne – mają różne specjalizacje, choć są od siebie zależne.
U większości osób (także u leworęcznych) lewa półkula jest odpowiedzialna za język mówiony i pisany, zdolności matematyczne, analityczne i naukowe myślenie logiczne, analityczne, racjonalne. Lewa półkula "widzi liść zamiast gałęzi". 
Prawa półkula odpowiada za rozpoznawanie kolorów, rytmów, wzorów, prawidłowości, kształtów i ich wzajemnych zależności. W niej swoje źródło ma intuicja, wyobraźnia, poczucie humoru, to myślenie całościowe (tzw. holistyczne), intuicyjne, synteza, wyobraźnia, skojarzenia, symbole, praca obrazami. To ona "widzi gałąź, zamiast pojedynczych liści".  

Lewa półkula - charakterystyka:

logiczna, starająca się
dosłowność
małe pisane litery
duże litery
logika
drukowane litery
mowa
sekwencyjność
kodowanie informacji
krok po kroku
skupianie się na szczegółach
percepcja czasu
percepcja słuchowa
matematyczność
sylabizowanie
przetłumaczenie obrazów wyobraźni na słowa
pamięć krótka (częściowo po obu stronach)
przetwarza szczegóły dźwięku, poszczególne fazy, słowa piosenki

Prawa półkula - charakterystyka:

twórcza i odruchowa
synteza
intuicja
kontrola nad ruchem
całość (ogólny ogląd)
wizja panoramiczna
percepcja przestrzeni
percepcja wizualna
pamięć długa
wyobraźnia
lubi słuchać tylko melodii
czytamy, ale nie rozumiemy co czytamy
wizualizacja
metaforyczność
uduchowienie - modlitwa
produkcja słów
uzdolnienia plastyczne
seks (przyjemność)

Jeśli chodzi o budowę samego mózgu,- podział funkcji między lewą i prawą półkulą u kobiet jest mniej wyraźnie określony. Natomiast mózgi mężczyzn są bardziej wyspecjalizowane. Mówiąc prościej – gdy mężczyźni pracują nad problemem abstrakcyjnym, używają raczej prawej półkuli, natomiast kobiety wówczas używają obu półkul. Zaletę takiej organizacji mózgu u mężczyzn stanowi fakt, że mężczyźni nie dają się tak łatwo rozpraszać zbytecznymi informacjami a także potrafią łatwiej wykonywać jednocześnie dwie różne czynności (np. wrzeszczeć na kierowców i odczytywać mapy). Badania wyjaśniły także, dlaczego mężczyznom jest trudniej wyrażać werbalnie sobie uczucia – ponieważ mężczyzna trzyma emocje w lewej półkuli, a zdolność ich wyrażania znajduje się w prawej. U kobiet położenie emocji jest takie samo, lecz kobiecy mózg ma więcej połączeń między obiema półkulami.
Naukowcy odkryli, że uznani w świecie geniusze korzystają w czasie procesów myślenia zarówno z logiki lewej, jak i wyobraźni prawej półkuli. Umożliwia to lepsza niż u innych synchronizacja półkul mózgowych. A synchronizacja lewej i prawej półkuli mózgowej sprzyja powstawaniu twórczych pomysłów, poprawie pamięci itp. Na przykład Leonardo da Vinci był nie tylko malarzem korzystającym ze swej wyobraźni, wykorzystującym kolor i przestrzeń (prawa półkula), ale także doskonałym konstruktorem, wykorzystującym zdolności matematyczne, logikę (lewa półkula). Albert Einstein – znakomity fizyk (grający na skrzypcach), nigdy nie dokonałby swoich odkryć, gdyby nie wykorzystywał intuicji i wyobraźni.
Zsynchronizowany mózg nie tylko łatwiej i z większą trwałością zapamiętuje np. słówka języka obcego, ale również może zmienić wzorce postrzegania świata i zachowania jednostki. W ten sposób można wpływać na podświadomą część umysłu. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest sterowanie zachowaniami nieświadomymi: np. kontrola nałogów (nikotynizm, alkoholizm, przejadanie się), podnoszenie nastroju, zwiększenie energii i kreatywności, polepszenie pamięci, przezwyciężenie tremy i nieśmiałości, zwiększenie siły układu odpornościowego i in.

Można zmusić swój mózg do lepszej współpracy między półkulami dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Poniżej znajdziecie test na dominującą półkulę w analizowaniu obiektów 3D.
Wynik pozytywny w 3 testach wskazuje na duże możliwości Twojego mózgu, przy odpowiednim treningu.

1. Zobaczysz animację tancerki. Kiedy się jej uważnie przyjrzysz, zauważysz że obraca się w którąś ze stron – lewo lub prawo.
Jeśli zauważysz żę ruch będzie zgodny w ruchem wskazówek zegara, to będzie znaczyło, że w tej chwili bardziej używasz prawej półkuli mózgu ( tak dzieje się u większości populacji).
Ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara oznaczać będzie, że to lewa półkula jest w tym momencie bardziej aktywna.

Jesteś gotów do testu?……spróbuj siłą woli zmienić kierunek ruchu tancerki, którą widzisz poniżej w przeciwny. Zobaczysz, że ruch staje się wolniejszy, a tancerka zwalnia i staje.
Jeśli ci się uda, to oznacza, że jesteś masz spore możliwości swojego mózgu, których nie wykorzystujesz, a Twój mózg czeka na kolejne wezwania.


2, Jeżeli potrafisz uzyskać obrót w lewą strone sprobuj z kolejną figurą:
3. Dowodem na to, że potrafisz mobilizować lewa półkule do przetwarzania trójwymiarowych rysunków będzie kolejny rysunek, na pozór gmatwanina różnokształtnych punktów, prawa półkula próbuje stworzyć prosty dwuwymiarowy obraz, czegoś co jest jej znane (a więc skoro każdy z nas ma inne doświadczenia, będzie to jakieś sobie tyko znane wyobrażenie). Osoby potrafiące mobilizować lewą półkule do percepcji nad rysunkami trójwymiarowymi zobaczą obraz bardzo realnej sytuacji.
Odpowiedź: Jeśli zmobilizujesz lewą półkule zobaczysz psa, pijącego wodę ze strumienia, głowa psa znajduje się w centrum, ogon jest zwrócony w lewą stronę.

No dobrze, a jaki to ma związek z pierwszym akapitem w tym poście? Dla zabawy, jak to się robi w internecie, zrobiłam sobie test dostępny na tej stronie, dostępny w kilku językach, niestety nie w polskim. Zrobiłam sobie też dla potwierdzenia kilka innych, z podobnym rezultatem. Jakim?


JESTĘ GENIUSZĘ!!!


16 komentarzy:

 1. Ciekawe to. Udało mi się "obrócić" tancerkę żeby kręciła się w lewo, ale z trudem. A co ciekawe jak "obróciłam" tancerkę, to też figura kręciła się w lewo (gdy patrzyłam na jedno i drugie jednocześnie)
  Pozdrawiam
  Ella-5

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, u mnie to ona sie kreci raz w lewo, raz w prawo, ten walec tez. Jak patzre na jedno i drugie jednoczesnie to raz kreca sie przeciewnie, raz tak samo, ech ten musk!

   Usuń
  2. Kurczę nie dam rady tak zrobić żeby jedna figura w prawo, druga w lewo - przy patrzeniu jednoczesnym na obydwie. Widocznie mi przeskakuje (działanie półkul)...
   Cóż, nie jestem geniuszem :)
   Ella-5

   Usuń
  3. Ja nie wiem jak ja to robie, ale zabawa jest niezla, a panienka dwa obroty i hop, zmienia nozke, raz na prawej, raz na lewej :-)

   Usuń
 2. Od dawna nie jest dla mnie tajemnicą, że jestem dwuręczna, a więc i dwupółkulowa. Tancerka i walec z kropek hulają jak trza, pies pije jak złoto. Ale kompletnie nie wiem, co z tego wynika. Czyżby to, że jestem nienormalna?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy jest dwupółkulowy :-) Zależy która połowa przeważa. Jeżeli jesteś tak jak ja to też jesteś geniuszę :-)))

   Usuń
  2. No toż mówię - dwupółkulowa w tym sensie, że mi nic nie przeważa. Oburęczność np. podobno jest niezwykle rzadka.

   Usuń
  3. A nie, to to akurat jest inne zagadnienie, nazywa się lateralizacja. U Ciebie będzie to nieustalona, u mnie skrzyżowana (prawa ręka, lewe oko). To o czym mowa w tekście nie dotyczy sprawności ruchowych, tylko myślenia.

   Usuń
  4. Czyli, reasumując - jestę debilę?

   Usuń
  5. Sparafrazuję Twój komęt u Pantery: jesteś ętelygiętna inaczej :-)))

   Usuń
 3. Lewa 53%, prawa 47% - czy to tez oznaka geniuszu? :)

  OdpowiedzUsuń